Termovízne jednotky a nočné videnie sú dva nástroje, ktoré v súčasnosti využíva čoraz viac poľovníkov na lov po pracovnej dobe na miestach, kde je to legálne. Avšak napriek tomu, že hrajú kľúčovú úlohu pri úspešnom nočnom love, používatelia musia byť oboznámení s obmedzeniami a funkciami týchto zariadení, aby ich mohli plne využiť počas lovu.
Obsah:
Nočné videnie – čo to je?
Než sa budeme hlbšie venovať tomu, o čom nočné videnie je, najskôr je najlepšie vedieť, o čo ide a ako to funguje. Jednoducho povedané, nočné videnie umožňuje ľudským očiam vidieť veci a okolie v noci.
Tieto vízie to robia prostredníctvom akumulácie okolitého svetla neviditeľného voľným okom ako infračervené svetlo, ktoré potom prevádza na typ viditeľného svetla, ktoré možno vidieť optikou. Existuje niekoľko dostupných možností pre tieto prístroje, vrátane binokulárnych, monokulárnych, optických zbraní namontovaných na zbraniach a okuliarov.
Nižšie je niekoľko tipov, ktoré si musíte pamätať, aby ste zabezpečili svoj úspech pri používaní týchto prístrojov.
Vyhnite sa nadmernému vystaveniu svetlu
Prístroje na nočné videnie majú tendenciu byť náladové, pokiaľ ide o prenos svetla. Aj keď sú optické prístroje optikou, vďaka ktorej sa zdá, že poľovníci nemajú dostatok svetla, tieto prístroje boli vyrobené tak, aby mohli fungovať a fungovali aj v tých najtmavších možných situáciách.
Svetelná expozícia je podobná tomu, ako keď nastavujete motor. Krátke a zriedkavé vystavenie svetlu na niekoľko sekúnd nepoškodí zariadenie, pretože nočná optika používa v mnohých zariadeniach vypínanie pri vysokom osvetlení a automatické vypínanie. Keďže je to však podobné ako pri prepínaní motora, budete to môcť urobiť len niekoľkokrát, čo môže znížiť životnosť alebo spôsobiť poškodenie.
Len aby ste vedeli, IR alebo infračervené svetlo je typ svetla, ktoré nie je možné detegovať zvieracími ani ľudskými očami, pretože existuje mimo rozsahov ich viditeľného spektra svetla. Práve to ho robí ideálnym pre aplikácie pre nočnú optiku.
Je to tiež podobné, ako keď je baterka viditeľná len pomocou nočného videnia. Z tohto dôvodu, ak je zdroj infračerveného osvetlenia príliš jasný, môže to skončiť vyplavením objektov na blízku vzdialenosť podobne ako pri normálnom svetle. Aj keď to nemusí skončiť poškodením prístroja rovnako ako v prípade viditeľného svetla, môže to spôsobiť, že vaše nočné videnie bude pri pobyte v teréne zbytočné.
Nácvik nastavovania v tme
Pri používaní nočného videnia je tréning zásadný, pretože nikdy nestačí, ak trénujete s prístrojom iba počas dňa. Pretože ho budete používať najmä v tme, bolo by lepšie, keby ste sa teda s vašim prístrojom zoznámili počas noci, kedy nevidíte, čo robíte. Je to ešte dôležitejšie, keď vykonávate úpravy, aby ste poskytli priestor pre rôzne vzdialenosti, zmenili farebný profil alebo upravili zoom pri love v noci.
Zachovanie dobrého očného reliéfu
Keď používate prístroj na nočné videnie, vaše videnie nie je obmedzené len na vzdialenosť, pretože môže výrazne obmedzovať aj periférne videnie. To znamená, že si musíte ešte viac všímať situáciu. Bezpečnosť je pri nočnom love mimoriadne dôležitá. Obmedzená viditeľnosť môže znížiť vaše povedomie o situácii, ktorá môže zvýšiť riziko náhodného zametenia pažby alebo ešte horšie.
Toto zníženie periférneho videnia môže dosiahnuť až 60 %. Po tomto konštatovaní musíte mať prístroj v dostatočnej vzdialenosti od očnej jamky podobne ako ďalekohľad. Obmedzené zorné pole totiž znamená väčšiu pravdepodobnosť, že do niečoho narazíte. Keď je medzi zariadením a vami dostatok priestoru, budete mať lepší prehľad, pretože jednotka dostala určitú rezervu.
Poskytnite svojim očiam správny tréning
Vzhľadom k tomu, že vaše očné svaly budú pri sledovaní neprirodzene filtrovanej sady šošoviek napäté pri pohybe, odporúča sa cvičiť oči, aby si zvykli na všetky zmeny, ktoré pri prechádzaní jednotkou nočného videnia zažijete. Odporúča sa začať prvých niekoľko lovov s polhodinou za optikou a ďalšie polhodinou mimo nej. Zvýšte užívanie približne o 15 minút, aby ste zabránili namáhaniu zraku a bolestiam hlavy.
Ako je to s termálnou optikou?
Keďže nočné videnie a termálna optika majú rôzne funkcie, existujú tiež rôzne platné pravidlá. Namiesto akumulácie svetla a následného nasmerovanie do optiky pre zlepšenie videnia tepelná optika presne určí tepelnej podpisy z objektov a potom tieto rôzne teplotné podpisy premietne ako konkrétne farby vo farebnej škále.
Tipy pre zameriavanie
Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť problém zamerať pušku s termovíznou optikou. Prvým je otázka detekcie tepelnej stopy z papierového cieľa. Pri nulovaní sa odporúča použiť ako cieľ kuchynskú panvicu alebo plech na koláče, pretože kov bude v optike vykazovať inú tepelnú signatúru, odlišnú od okolitej teploty. Zameriavanie v termálnej oblasti môže byť nepríjemné aj z dôvodu obnovovacej frekvencie alebo kalibrácie tepelných snímačov, ktoré vytvárajú obrazy zobrazené v optike.
Kontinuálna kalibrácia bude schopná znížiť dobu oneskorenia, ktorá môže zjednodušiť pozorovania. Funkciu manuálneho zmrazenie možno ale tiež ľahko použiť na vynulovanie jednotky. Aby ste to dosiahli, musíte namieriť na stred terča, vystreliť náboj, nechať zmraziť obraz a vyladiť nitkový kríž podľa dopadu strely. Pokiaľ ide o tepelnú optiku, ktorá nemá nepretržitú kalibráciu, vyhnite sa fotografovaniu, keď je jednotka zamrznutá, a počkajte jednu až dve sekundy, pretože sa to pokúsi prekalibrovať.
Identifikácia cieľa
Na rozdiel od nočného videnia nefungujú termálne možnosti ako podrobný nástroj na zobrazovanie. Napríklad farebné odtiene sa na termovíznych prístrojoch nezobrazujú podobne ako na prístrojoch nočného videnia. Je to preto, že termovízia nefunguje na základe nočného odrazu, ale namiesto toho z tepla. To znamená, že termovízia by sa nikdy nemala používať na identifikáciu cieľov. Hoci sa ich rozlišovacie schopnosti zlepšujú, kvalita snímok ešte nie je taká detailná, aby sa dali jasne identifikovať ciele.