Použite stupnicu na úle na sledovanie hmotnosti včelstva

Včely si budujú svoje úle kdekoľvek, kde si nájdu vhodné miesto. Nie je žiaden problém vidieť úle pripevnené k dutým stromom, nájsť ich pod zemou alebo dokonca na otvorenom priestranstve. Nezáleží na tom, kde sa tieto úle budú nachádzať, pomocou stupnice na včelí úľ uvidíte, že váha prirodzených úľov sa môže líšiť v závislosti od ich veľkosti.

Prírodné úle a ich hmotnsoť

Priemerná hmotnosť malého, stredného a veľkého úľa:

Malé úle

Úle, ktoré sa práve roja alebo sú v prechode prechode môžu obsahovať asi 3 000 včiel spolu s ich kráľovnou. Malé úle sa môžu starať o kolónie s množstvom okolo 20 000 včiel, ktoré tvoria populáciu. Počas dobrej sezóny môžu malé úle vyprodukovať približne 13 litrov medu, ktorý pri súčte s úľom im umožní dosiahnuť takmer 35 kilogramov. Taký prázdny malý úľ môže vážiť približne 5 kilogramov.

Ako funguje stupnice na včelí úľ
Ako funguje stupnice na včelí úľ

Stredné úle

Stredne prírodné úle pozostávajú z 20 000 – 30 000 včiel. Väčšinu populácie tvoria pracovníčky, kráľovná a niekoľko samcov trúdov. Stredné úle môžu vyprodukovať až 20 litrov medu. Včelstvo môže vážiť okolo 7,5 kilogramov.

Navzdory tomu môžeme predpokladať, že stredne, plné, prírodné úle môžu vážiť asi tak okolo 55 kilogramov. Nenaplnené stredné úle môžu vážiť 9 kilogramov na stupnici pre včelie úle. Hmotnosť úľa sa tiež bude líšiť v závislosti na teplote, ročnom období a prostredí, v ktorom sa nachádza. Úle môžu mať tendenciu dosiahnuť najväčšiu hmotnosť počas jarnej sezóny. Úľ začne ubúdať od konca leta do zimy.

Veľké úle

Veľké prírodné úle zvyknú obsahovať okolo 60 000 včiel. Včelia kráľovná môže v kolónii naklásť až 1 500 vajec denne. Po 3 týždňoch sa vajcia premenia na pracovníčky a po 24 dňoch sa z nich vyliahnu trúdy.

Za život včely, každá jedna má schopnosť vyprodukovať jednu lyžicu medu. To znamená 9,5 kilogramu medu vyprodukuje asi 683 včiel. Ak veľký úľ obsahuje 60 000 včiel, môže obsahovať až  40 litrov medu za jednu sezónu. Celkovo môže veľký plný úľ vážiť až 110 kilogramov na stupnici úľa, zatiaľ čo prázdny váži asi iba 17 kilogramov.

Hmotnosť plného a prázdneho úľa 

Prietokový úľ

Typické prázdne úle prietokové, ktoré majú 6 rámčekov, vážia okolo 38,6 kilogramov. Má miesto pre 60 000 včiel, ktoré za jednu sezónu vyprodukujú 39 kilogramov medu. Pri dobrom prietoku vážia úle s plným prietokom okolo 80 kilogramov.

YouTube video
Stupnice na včelí úľ – sledovanie hmotnosti mojich úľov

Langstrothov úľ

Langstrothov úľ je ďalší druh vyrobeného úľa. Populárne sa používa v Severnej Amerike a Austrálii. Bežné úle Langstroth majú dve hlboké krabice s hmotnosťou 80 kilogramov. Úle Langstroth s tromi priemernými krabicami majú hmotnosť 60 kilogramov.

Zvislý Langstrothov úľ

Tento druh úľa sa dvíha oveľa ľahšie v porovnaní s prietokovými či tradičnými úľmi Langstrotha. Každý rámček tohto úľa totižto váži asi iba 7 kilogramov. To znamená, že prázdne zvisle úle Langstrotha s 20 rámčekmi môžu vážiť až 150 kilogramov na stupnici úľa.

Z rovnakej kategórie: