Jednoduchá, ale elegantná móda

Keď príde leto, oblečenie nás nudí. O topánkach ani nehovorme! Ale určite nemôžeme chodiť bosí, najmä na horúcom asfalte. Našťastie existuje výborný kompromis medzi jednoduchosťou, pohodlím a eleganciou a štýlom. Prvá otázka, ktorú si každý položí, je: Sú espadrilky určené pre mužov alebo pre ženy? A my odpovedáme: pre obidve! Espadrilky sú úplne unisexové a až v posledných rokoch sme začali vídať len ženské varianty na klinoch. Ale poďme pekne po poriadku.

Odkiaľ pochádzajú espadrilky?

Espadrilky pochádzajú z Okcitánie a Katalánska na juhu Francúzska a severe Španielska a prvýkrát sa objavili v 13. storočí. Pôvodne ich nosili vojaci, roľníci a robotníci, skrátka obuv nižšej triedy. Ľahko sa vyrábali, boli ľahké a pohodlné: boli ideálne na dlhú prácu na nohách.

Všestranné espadrilky
Staré dobré vždyzelené espadrilky

Vyrábali sa aj z jednoduchých materiálov, ktoré sa často používali pri výrobe spotrebného tovaru. Pôvodne sa espadrilky vyrábali z odolnej bavlny, bežne nazývanej plátno. V súčasnosti sa topánky vyrábajú zo všetkých druhov látok vrátane kože a semišu a iných prémiovejších materiálov.

Podrážka a päta sú vyrobené z materiálu podobného povrazu, ktorý sa nazýva juta (áno, to isté plátno, z ktorého sa vyrábajú vrecia), pevného rastlinného vlákna, ktoré sa pestuje najmä v tropických krajinách, ako je India a Bangladéš. Je to ľahko vyrobiteľný, pevný a biologicky odbúrateľný materiál, takže je to ideálny materiál na výrobu tohto typu obuvi.

Ako sa dnes vyrábajú espadrilky?

Originálne espadrilky, tie skutočne pravé, sú ručne vyrábané remeselníkmi v severnom Španielsku tradičnými technikami. Remeselníci stále ručne balia jutu a starostlivo obúvajú a tvarujú každú topánku.

Espadrilky
Espadrilky sú ideálne ľahké topánky pre takmer každú ženu

Samozrejme, keďže sa stali obľúbeným tovarom, ručne sa stále vyrábajú len tie prémiové. Na internete a v spotrebiteľských obchodoch vždy nájdete skvelé priemyselné výrobky.

Ako sa nosia espadrilky?

Najlepšie na týchto topánkach je, že sú veľmi univerzálne, takže ich môžete nosiť k džínsom alebo šortkám na ležérny letný vzhľad, alebo v prípade páru espadrille klinov k šatám na elegantný a veľmi letný večerný vzhľad. A vždy hovoríme o lete, aspoň v prípade tradičných espadriliek.

YouTube video
Ako upraviť espadrilky

Celkovo sa tradičné plátenné espadrilky najlepšie nosia počas horúcich a suchých letných mesiacov. Na jeseň sa môžete rozhodnúť pre semišové a kožené modely, ktoré budú odolnejšie voči skorému ochladeniu.

Ako zaviazať espadrilky

V prípade ženských modelov sa o tom dosť diskutuje, ale odporúčame vám tento postup.

Jednoduchý výplet a mašľa vpredu: Jednoduchý a elegantný štýl s mašľou vpredu sa najlepšie hodí k štýlom s nízkym klinom.

Dvojitý kríž a mašľa na zadnej strane: trochu komplikovanejšie, ale skvelé pre niektoré typy espadril. Tento model si vyžaduje dlhšie šnúrky na obopnutie členku.

Pranie espadriliek

Toto je jedna z najčastejších otázok, ktoré nám kladú. Odporúčame ich nevkladať do práčky. Plátno by nemalo mať žiadny problém, ale jutová podrážka by sa mohla poškodiť. Ak sa trochu zašpinia, môžeme vrchnú časť plátna vyčistiť handričkou alebo špongiou namydlenou, ale dobre vyžmýkanou. Pri silnom znečistení je vhodnejšie ich prať ručne v studenej vode s jemným pracím prostriedkom a nechať uschnúť na vzduchu. Vo všeobecnosti musíme vždy dávať pozor, aby sme nepoškodili jutovú podrážku.

A ak sa topánky namočia? Podrážka topánok je v súčasnosti pokrytá prírodným kaučukom, takže spodok je chránený pred vodou. Ak si však všimneme, že jutový povraz mierne navlhol, je dobré vystaviť espadrilky na vzduch a počkať, kým dobre vyschnú. Po chvíli používania sa opäť vytvarujú na nohe. Keďže espadrilky sú ručne vyrábané, po vypraní sa vždy vyskytne nejaká odchýlka, ale celkovo máme za to, že pri kúpe a prvom použití sú trochu malé. Samozrejme, každý pár je iný, ale vždy by sa malo počítať s tým, že plátno sa trochu prehýba.

Z rovnakej kategórie: