Ako kúpiť kvalitné oceľové kolesá?

Pri nákupe kolies pre automobily je najlepšie zvoliť oceľové a zliatinové disky.  Aj keď sú zliatinové disky oveľa ľahšie, nemôžu konkurovať trvanlivosti a pevnosti oceľových kolies.  Aj keď zliatinové kolesá sú bežnou voľbou pre väčšinu výrobcov automobilov, veľa automobilových nadšencov si z dôvodu ich zníženej pevnosti a ceny volí oceľové kolesá.

Oceľové kolesá sú oveľa ťažšie v porovnaní so zliatinovými kolesami, vážia 3 krát viac. Vďaka tomu sú skvelou voľbou pre nakupujúcich, ktorí chcú pri výmene kolies svojich vozidiel dosiahnuť úspory.  Ich ťažká váha znižuje ťažisko vozidla, ale nie je ideálna pre tých, ktorí chcú auto so zrýchlením a obratnosťou.Z druhej strany, vďaka zvýšenej hmotnosti je vozidlo lepšie ovládateľné v zimných podmienkach.

Pri hľadaní oceľových kolies musia kupujúci skontrolovať dostupné možnosti ešte pred prijatím konečného rozhodnutia.  Musia sa tiež naučiť rôzne šírky a priemery, ako sa tieto rozdiely navzájom týkajú a ako sa dajú kúpiť oceľové kolesá. 

Základy oceľového kolesa  

Pokiaľ ide o oceľové koleso, existujú určité podmienky, ktoré by mohli ovplyvniť vaše rozhodnutie pri nákupe.  Zahŕňa vzor skrutky, celkovú veľkosť, odsadenie kolesa a požadovanú povrchovú úpravu.

Oceľové kolesá Audi A4
Oceľové kolesá Audi A4

Ďalej uvádzam niekoľko vecí, ktoré je potrebné zvážiť:

Šírka ráfika 

Šírka ráfika oceľového kolesa je meranie od vnútrajšku vonkajšej príruby ráfika po vnútro vnútornej príruby ráfika.  Šírky ráfikov môžu byť v rozsahu od 4 do 14.

YouTube video
Video: Ako renovovať plechové disky lacno? 

Nenechajte si ujsť ani nasledujúci článok: Riziká pri vypnutí palivového čerpadla

Priemer ráfika  

Veľkosť ráfika oceľového kolesa je priemer kolesa, kde pätka pneumatiky leží na kolese.  Bežné priemery kolies sa pohybujú v rozmedzí od 13  do 20 .V mnohých prípadoch si zakúpte oceľové kolesá, ktoré zodpovedajú nosnosti vášho vozidla určenej vo veľkej časti podľa počtu ok, priemeru PCD alebo rozstupu a druhu použitej nápravy.  Všeobecne platí, že čím väčšie je vaše auto, tým väčšie sú požiadavky na nosnosť kolesa.  Každé koleso má na zadnej strane kolesa vyznačenú nosnosť. 

 Pri výbere oceľového kolesa musia kupujúci vziať na vedomie vozidlo, ktoré majú, z dôvodu, že existuje špecifický rozsah šírky ráfika, ktorý môže byť namontovaný, ako aj zachovanie určitej úrovne bezpečnosti počas jazdy. Nákup oceľových kolies so šírkou, ktorá je veľmi malá pre sporné autá, môže mať za následok zlý výkon.  Môže to tiež viesť k poškodeniu pneumatík a kolies. 

Povrchová úprava na výber  

Oceľové kolesá majú okrem rôznych veľkostí, vzorov skrutiek a posunov rôzne povrchové úpravy.  Či už je to povrchová úprava chrómovaná, leštená, opracovaná alebo natretá, kupujúci by si mali zvoliť kolesá s povrchovou úpravou, ktorá vyhovuje tomu, čo potrebujú.

Na záver

Ďalšou vecou, ktorú by ste mali pri nákupe oceľových kolies vziať na vedomie, je veľkosť.  Aj keď je dobré vziať do úvahy štandardnú veľkosť, je tiež možné zmeniť veľkosť, musíte sa však uistiť, že bezpečnostné otázky by sa mali uprednostňovať.

Z rovnakej kategórie: